Pozor na ostré slnko v lete

Existuje 5 kategórií slnečných filtrov. Leto už klope na dvere, a preto si poďme spoločne vybrať vhodné slnečné okuliare. Vedeli ste, že existuje 5 druhov slnečných filtrov? Kategória slnečného filtra všeobecne značí tmavosť šošovky. Jej označenie nájdeme na straniciach slnečných okuliarov pod značkou "Cat" od anglického slova category (kategória), alebo na šošovke slnečných okuliarov. Poďme sa na ne teda spoločne pozrieť.
 

Slnečné okuliare kategória 0 - číre skla, zamračené

Slnečný filter - kategória 0
Kategória 0 nám označuje číre (transparentné) šošovky. Číre slnečné okuliare sú vhodné na použitie, ak je zamračené, alebo pre športové aktivity, ako je napr. Jazda na bicykli či lyžovanie, chráni totiž oči pred vetrom a mrazom.
 

Slnečné okuliare kategória 1 - žlté skla, znížená viditeľnosť

Slnečný filter - kategória 1
Slnečný filter kategórie 1 označuje šošovky žlté alebo oranžové. Tieto šošovky môžeme obdobne ako v kategórii 0 použiť pri športoch, alebo keď je oblačno. Primárne sú tieto šošovky určené do prostredia so zníženou viditeľnosťou, pretože napomáhajú rozjasňovať okolia, preto sa im tiež niekedy hovorí rozjasňujúci šošovky.
 

Slnečné okuliare kategória 2 - hnedé sklá, jar, jeseň, doplnkovej

Slnečného filter - kategória 2
Táto kategória je veľmi obľúbená, jedná sa totiž o klasické hnedej šošovky, ktoré možno použiť predovšetkým ako doplnok pri neostré slnku (mraky vo dne, tieň, jar, jeseň, východ a západ slnka). Sú tiež veľmi vhodné pre riadenie dopravného prostriedku.
 

Slnečné okuliare kategórie 3 - ostré letné slnko

Slnečného filter - kategória 3
Tento typ je veľmi obľúbený predovšetkým v lete, pretože sa používa u letných slnečných okuliarov. Primárnou funkciou tohto filtra je ochrana oka pred ostrým slnkom, ktoré by mohlo oko poškodiť, prípadne zapríčiniť iné očné problémy a choroby. Tieto okuliare sú vhodné aj pre letné športy (volejbal, futbal, tenis a pod.).
 

Slnečné okuliare kategórie 4 - šport, horolezectvo, sneh, nadmorskej výšky

Slnečný filter - kategória 4
Posledným typom slnečného filtra je kategória 4, ktorú je možné zakúpiť len v špecializovaných obchodoch. Tento filter je najlepšou ochranou proti extrémnemu slnku na horách (vysokej nadmorskej výšky či sneh). Nie je však vhodný pre riadenie dopravného prostriedku.
 
Stále si nie ste istí s výberom správneho slnečného filtra? Neváhajte a navštívte nás, radi Vám poradíme.