A je to tu! Budíte sa do sparného dňa, slniečko svieti, často priamo do xichtu. Vzhľadom na túto skutočnosť vám vrelo odporúčam zakúpiť slnečné okuliare. Pozor, nie ako módny doplnok, ale zo zdravotných dôvodov!

Odporúčam tento článok čítať ešte pred tým, než pôjdete kupovať. Ak ste sa už rozhodli, že si nejaké zadovážite, poviem vám pár tipov, ako si vybrať. Je totiž nespočetne veľa druhov, typov, s rôznymi fičúrkami a v terminológii by ste sa mohli veľmi rýchlo stratiť.


KDE kupovať slnečné okuliare


Možno ste už počuli tie reči, že ak si nechcete zničiť oči, musíte navštíviť poriadnu optiku, kde sa ceny pohybujú rádovo v stovkách eur. Nemusíte. NIE JE pravda, že si musíte slnečné okuliare kupovať v špičkových, značkových obchodoch, inak prídete o zrak! Zacitoval by som "odborníka":
Ak sa rozhodneme kúpiť si slnečné okuliare niekde v stánku na ulici, musíme rátať s tým, že tieto výrobky naše oči dostatočne neochránia. Kvalitné nájdeme len v optike a špecializovaných obchodoch. Sú síce drahšie, ale náš zrak za to určite stojí. [primar.sme.sk]
Takéto "kecy" zaznamenávam asi každý rok, keď začína sezóna. Výborná reklamná kampaň. Čo je na tom pravdy? Čo sa stane, keď si slnečné okuliare kúpite v stánku alebo v "menej špičkovom" obchode? Pozrime sa, čo na to hovorí jedna štúdia z denníka MF Dnes (test UV ochrany)...
Ve specializované kalibrační laboratoři jsme proto nechali změřit kvalitu UV filtru u 19 slunečních brýlí všech cenových kategorií - od 39 do 5290 korun. Měření přesně ukázalo, kolik ultrafialového záření brýle propouštějí a jaké jsou v tomto směru rozdíly mezi těmi levnými a drahými. A výsledek? "Odchylky mezi testovanými brýlemi jsou velmi malé. Všechny dopadly výborně, i ty nejlevnější stoprocentně ochrání před UV zářením," říká Antonín Vajčner ze zkušební a kalibrační laboratoře Vuzort Praha, který zkoušky prováděl. "Rozdíly jsou tak zanedbatelné, že jsou v toleranci měřicích chyb, takže se ani nedá určit nějaké pořadí podle kvality filtru," dodává Vajčner.
Z celkového počtu 33 odobratých vzoriek slnečných okuliarov 7 druhov vyhovelo skúšaným technickým požiadavkám a až 26 druhov v jednej alebo vo viacerých skúšaných požiadavkách nevyhovelo. Toto nepriaznivé konštatovanie platí bez ohľadu na výšku ich predajnej ceny, keď v skupine okuliarov do 300 Sk nevyhovelo 79 %, v skupine s cenou nad 300 do 1000 Sk 70 % a z druhov v cenách nad 1000 Sk až 89 % z celkom skúšaného počtu slnečných okuliarov príslušnej cenovej kategórie.
Štúdie sú možno trochu staršie (pár rokov dozadu), ale myslím, že sa toho veľa nezmenilo. Každý správny predajca bude mať určite nejaké certifikáty na produkty, ktoré predáva. Tak sa môžete ľahko uistiť, čo kupujete. Odporúčam sa na takéto certifikáty spýtať. Dobré je tiež zvážiť odbornosť predavača - keď vám vie vysvetliť podrobnosti a vlastnosti slnečných okuliarov, pravdepodobne nepôjde o nekvalitný kus plastu. Záver vecí je: Stupeň ochrany slnečných okuliarov nie je priamo úmerný výške sumy, ktorú za ne zaplatíte.


Čo by mali kvalitné slnečné okuliare obsahovať?


Blížime sa k odbornej terminológii. Rozlišujeme niekoľko druhov filtrov.


UV filter

 
Najdôležitejší je UV filter. Ak slnečné okuliare nemajú UV filter v šošovkách, všetko ostatné je zbytočné. Správne okuliare by mali pohltiť aspoň 98% UV žiarenia. UV filter nie je závislý od svetlosti či tmavosti šošoviek, tzn. aj číre šošovky môžu poskytovať plnú ochranu proti UV žiareniu. UV filter ohlasujú označenia ako napr. UV 400 - to znamená, že šošovky absorbujú UV žiarenie o vlnovej dĺžke 400 nanometrov (nm) a menej.
[UV žiarenie - obrázok]
Slnečné žiarenie s vlnovou dĺžkou do 400 nm sa nazýva UV žiarenie. Toto žiarenie je rovnako ako pre pokožku škodlivé aj pre oči. Ak si oči pred týmto žiarením neochránite, môže vám to spôsobť aj nevratné poškodenia zraku. A s vekom budú tieto poškodenia horšie a horšie. UVC žiarenie riešiť nemusíme, pohlcuje ho totiž atmosféra. Keby to tak nebolo, mali by sme veľký problém - je veľmi nebezpečné. Slnečné okuliare teda musia poskytnúť 100% ochranu proti UVB a UVA žiareniu.


Kategória filtra


[Kategória filtra slnečných okuliarov - obrázok]
Určuje priepustnosť svetla šošovkami slnečných okuliarov. Inak povedané tmavosť alebo svetlosť skiel. Kategória 0 a 1 sú skôr imidžové okuliare, pred slnečným žiarením ako takým vás veľmi neochránia. Kategórie 2 a 3 sú najbežnejšie, má ich väčšina slnečných okuliarov. Sú vhodné na bežné nosenie do bežných podmienok. Nič špeciálne. Štvorka je veľmi tmavá, neodporúča sa pre riadenie a cestnú premávku. Ak sa chystáte do hôr alebo niekam, kde je slnečné žiarenie veľmi intenzívne, zoberte si slnečné okuliare s kategóriou filtra č. 4.
 

Špeciálne filtre

 
Ak majú okuliare tieto filtre, ich cena sa väčšinou dvíha. Tri základné špeciálne filtre (počul som aj o iných, nebudem všetky rozoberať)...


Fotochromatický filter


Ochrana pred UV žiarením, prispôsobuje svoj odtieň meniacim sa svetelným podmienkam, tzn. pri slabšej svetelnej intenzite je bledší a prepúšťa viac svetla, pri silnejšej intenzite stmavne a prepúšťa menej svetla. Výrobcovia takýto typ filtra označujú ako "photochromic" alebo "photochromic  technology" alebo "modulator lens".


Polarizačný filter


Ochrana pred UV žiarením, zvyšuje vizuálnu ostrosť prostredníctvom eliminácie extrémnych odrazov a odleskov svetla, ktoré vznikajú dopadom svetla na mokrú vozovku, lyžiarsku zjazdovku a pod. Ideálne pre vodičov. Nájdete ich pod označením "polarized" alebo "polarized lens". Ako spoznáte, či sú  šošovky naozaj polarizačné? Buď cez špeciálny tester, ktorý má väčšina predajní slnečných okuliarov poruke alebo tak, že využijete jednoduchý fakt - pri pohľade cez ňu na displej napr. mobilného telefónu otočeného o  90° nevidíte údaje na ňom. Polarizačné slnečné okuliare obľubujú aj rybári. Pomocou nich je možné vidieť aj pod hladinu :) .


Gradientný filter


Ochrana pred UV žiarením, typický svojím sfarbením - v spodnej časti číry (resp. má svetlejší odtieň) a postupne smerom nahor tmavne, teda šošovka má v hornej časti tmavší odtieň. Typ filtra je označený "gradient lens" alebo na stranici okuliarov značkou "GL".


Výhody slnečných okuliarov


Pred čím chránia? Dlhotrvajúce účinky silného svetla môžu spôsobiť sčervenanie očí, pálenie alebo zvýšenú citlivosť na svetlo (tzv. svetloplachosť). Okrem absorbcie UV žiarenia tiež potrebujeme ochranu pred infračerveným žiarením, ktoré vnímame ako teplo. Pri nadmernom prijímaní infračervených lúčov môže dojsť až k spáleniu viečok. A keď už ich budete mať na očiach, ochránia vaše oči aj pred nepriaznivými vplyvmi okolia - prašnosť, poveternostné podmienky, vniknutie cudzieho telesa do oka... Jednoducho povedané: Neprídete vďaka nim o zrak.


Záver vecí je...


Už viete, že je dôležité chrániť váš zrak v tejto sezóne, pretože o neho môžete prísť. Nedávno som tiež zakúpil slnečné okuliare - kategória filtra č.3, 100% UV filter... A viete, čo sa stalo? Dostal som úpaľ. Prečo? Lebo som zanedbal ochranu ostatných častí tela, najmä hlavy, zátylku a rúk. To, že neprídete o zrak je síce fajn, ale môžte umrieť na úpaľ. Preto používajte okrem slnečných okuliarov tiež pokrývku hlavy, ochranný krém s vysokou absorbciou UV žiarenia a dodržiavajte pitný režim! PS: Ak som sa niekde pomýlil alebo máte doplnenie, napíšte prosím do komentárov. Priznávam, že nie som fundovaný odborník, čerpám výlučne zo skúseností a všeobecne známych právd. Ďakujem :)

 
Tags: