Mnohí z vás určite poznajú tú situáciu, kedy sa jednoducho neviete rozhodnúť, či si založiť radšej slnečné okuliare alebo dioptrické. Ani jedna voľba nevedie k absolútnej spokojnosti.

Nech sa rozhodnete akokoľvek, buď nebudú Vaše oči chránené pred UV žiarením, alebo jednoducho budete slabo vidieť. Ako vyriešiť takúto situáciu, ktorú najviac pociťujeme v lete pri šoférovaní, turistike v horách, ale i vtedy, keď sa snažíme čítať knihu na lehátku a zároveň sa opaľovať, prípadne leňošiť uprostred jazera na nafukovačke? Čítajte ďalej :)
Bifokálne okuliare

TOP riešenie

Aby ste si viac nemuseli s podobnými starosťami lámať hlavu, k dispozícií sú bifokálne (alebo aj multifokálne) slnečné okuliare, nazývané aj dioptrické slnečné okuliare. Využívajú ich najmä tí, ktorí odmietajú nosenie kontaktných šošoviek, alebo ich jednoducho nosiť nemôžu, no zároveň chcú dôstojne vidieť a aj chrániť svoje oči. Šošovky sa neodporúča aplikovať pred pobytom v prašnom prostredí, v prírodných vodách, v prípade alergie alebo prechladnutia, no aj v ďalších situáciách. Ale tiež ľudia, ktorí potrebujú rôzne dioptrické okuliare (napr. iné na čítanie a iné na diaľku – napríklad pri šoférovaní), určite ocenia prínos multifokálnych dioptrických okuliarov, ktoré spájajú viaceré výhody do jedného rámu.  


Aké vlastne dioptrické slnečné okuliare sú?

Dioptrické slnečné okuliare majú vstavané bifokálne šošovky, určené napríklad na čítanie vonku. Mali by zároveň vedieť ponúkať aj dostatočnú slnečnú ochranu, ideálne UV400. Umožňujú tiež vykonávať vonku tie činnosti, ktoré by sme si s použitím obyčajných dioptrických okuliarov nemohli dovoliť. Bifokálne slnečné okuliare sú určené najmä pre ľudí ďalekozrakých, teda tých, ktorí vidia dobre do diaľky, no na blízke videnie (napr. pri čítaní) potrebujú dioptrie.


Na čo dbať pri výbere takýchto okuliarov?

Pri výbere dioptrických slnečných okuliarov nie sme limitovaní takmer ničím, dajú sa vybrať moderné rámy, športové prevedenia, zakrivené a dioptrické sklá je možné zabrúsiť takmer do každého tvaru okuliarov. Výnimku tvoria len niektoré celoštítové a bezrámové slnečné okuliare. Väčšina z nás si dnes bez problémov nájde vyhovujúci model, ktorý bude úplne tip-top v každej situácií. Aj pri výbere skiel je dostupný naozaj široký sortiment, okrem dioptrií sa dá prispôsobiť aj typ a farba skla, v ponuke sa nachádzajú sklá polarizačné, antireflexné a s rôznymi zrkadlovými vrstvami. Samozrejmosťou je kvalitný UV filter. Ak si myslíte, že už máte na dovolenku všetko zbalené, prehodnoťte tiež kúpu bifokálnych okuliarov.


Zdroje:
plnielanu.zoznam.sk/c/2934/jar-je-uz-takmer-tu-vyberte-si-slnecne-okuliare-idealne-prave-pre-vas
sunglassrage.com/bifocal-sunglasses/
videnie.sk/okuliare/slnecne/266-dioptricke
opti24.sk/mail/mail03.html
Foto:
dollarphotoclub.com/stock-photo/Young%20woman%20reading%20book%20on%20the%20beach/63886425

 

 
Tags: