Od chvíle, keď sa v 30. rokoch Ray-Bany objavili po prvýkrát, značka si udržiava svoje čestné miesto vedľa ostatných amerických ikon ako Louisville Slugger, Weber Grill, Levi a Mustang.

Vďaka množstvu celebrít, ktoré nedajú na Ray-Ban dopustiť, prečkala značka aj vrtkavé módne trendy a odolala konkurencii. Dokonca sa jej (síce s ťažkosťami, ale predsa) podarilo prežiť aj temné chvíle éry DISCO. Stal sa z nej kult. V nasledujúcich riadkoch však ponúkame niekoľko informácií, ktoré ste o nej možno ani netušili.


1. Rovnako ako mnoho iných ikonických značiek, aj Ray-Ban Aviator začínal úplne niekde inde
Vzhľadom k tomu, že piloti lietali ďalej, rýchlejšie a vyššie ako kedykoľvek predtým, vychádzali z lietadiel s masívnymi bolesťami hlavy, ktoré spôsobovalo jasne žiariace slnko. Generálporučík amerického leteckého zboru John MacCready zavolal do Bausch&Lomb a žiadal riešiť túto problémovú situáciu. Vtedy nik netušil, že spoločnosť stojí pri zrode najväčšej značky v dejinách okuliarov.

2. Prvý chlap, ktorý spopularizoval ikonické Aviatorky, nebol celebrita, ale generál Douglas MacArthur
Stalo sa to počas 2. svetovej vojny, keď pristál na filipínskej pláži. Fotoreportéri vytvorili niekoľko snímok, ktoré obleteli planétu a inšpirovali armádne zbory na celom svete. Aviatorky si obľúbili aj Francúzi. Takto sa stala z rodeného Arkansasana, bez jeho vedomia a potreby, módna ikona.

3. Prototyp pôvodných Ray-Baniek mal dozelena sfarbené šošovky a bol vyrobený z plastu
V boji proti intenzívnej modro-bielej oblohe sa zdali byť zelené šošovky tou správnou voľbou. Od plastových rámov sa však veľmi rýchlo upustilo a prešlo sa k tenkým kovovým.

4. Humphrey Bogart spropagoval mladú značku Ray-Ban ešte pred Jamesom Deanom či Marlonom Brandom
Wayfarery od Ray-Ban síce neboli pre Bogeyho také príznačné ako pre Jamesa Deana, ale práve Humphreyom začalo to krásne priateľstvo medzi Ray-Ban a celebritami.

5. Ray-Ban vyrobil šošovky, ktoré menili odtieň, a to ešte pred Transitions
Už v roku 1974 predstavil Ray-Ban šošovky Ambermatic, ktoré menili svoj ​​odtieň v závislosti od svetelných podmienok. Hunter S. Thompson bol ich veľkým fanúšikom.

6. Vo filme Strach a hnus v Las Vegas bola tá divná vec na Aviatorkách Raoula Duka držiak na cigaretu
Jeden z najbizarnejších návrhov v Ray-Ban bol práve držiak na cigarety na modeli Kalichrome Shooter Aviator, ktorý mal zabezpečiť voľnosť oboch rúk pri streľbe. Väčšina ľudí ale, nevynímajúc Huntera S. Thompsona (čiže Raoula Dukea v tomto filme, ktorého stvárnil Johnny Depp), dáva stále skôr prednosť klasickej cigaretovej špičke. Keďže tá aj skutočne plní svoju úlohu.

7. Ray-Ban vytvoril aplikáciu, ktorá dokáže prefiltrovať fotografie, akoby boli fotené a videné cez ich Ambermatic šošovky
A to úplne presne! Existuje zariadenie v Londýne, kde fotoaparát zhotoví záber fotky cez pár Ambermatic Aviators a odošle ju späť k Vám. A šup s ňou rovno na sociálnu sieť.

8. Obdobie DISCO skoro zničilo Ray-Ban
Počas neskorých 70. a 80. rokov krikľavé DISCO skoro nadobro vytlačilo štýlové okuliare Ray-Ban, no našťastie tie už mali svojich vplyvných vyznávačov (Bob Dylan, Andy Warhol a iní). Aj vďaka ním nepodľahli tlaku. Strážni anjeli v tomto prípade zaúradovali statočne.

9. Filmy Toma Cruisa zvýšili tržby z predaja značky Ray-Ban o viac ako 40 %, a to hneď dvakrát
V roku 1983 zahviezdil Tom Cruise vo filme Risky Business (Riskantné podnikanie) originálnym Wayfare modelom a zvýšil tak tržby z predaja Ray-Ban o takmer 50 %. O tri roky neskôr ohuroval Tom vo filme Top Gun kultovým modelom Aviator. Zahral si v nich volejbal, jazdil na motorke, sprchoval sa v nich a tržby značky Ray-Ban narástli len tak mimochodom znova o krásnych 40 %. Niečo podobné sa stalo aj po filme Rain Man, kedy tržby podrástli o 15 %. Rain Man bol možno čudák, ale za toto si zaslúži rešpekt.

10. Pristihnutie pri predaji falšovaných Ray-Ban sa považuje za ťažký zločin triedy B
To len čisto pre Vašu informáciu. No zjavne ani tento trest nedokáže niektorých „snaživcov“ odradiť.

11. Úrady nedávno zatkli čínsku optickú firmu, ktorá obchodovala so zhruba 143.700 falošnými Ray-Ban okuliarmi rôznych odtieňov
Firma Ray-Ban uvítala konečný rozsudok. Všetky okuliare boli zničené, a to „s veľkým uspokojením“.
 
Zdroj: https://www.supercompressor.com/gear/fun-facts-about-ray-ban-sunglasses-trivia-history-celebrity
Foto: https://www.dollarphotoclub.com/stock-photo/Modelo%20de%20gafas%20de%20sol/87157942
Tags: