Aj keď sa zdá, že v súvislosti so slnečnými okuliarmi by nás mohli zaujímať najmä také informácie ako je UV filter, sfarbenie šošoviek, prípadne to, ako nám sedia, z akého materiálu sú vyrobené a podobne, k dispozícií sú aj iné pútavé fakty.

Dnes si zhrnieme niekoľko čísel, úsmevných štatistík či holých faktov, ktoré iba potvrdia to, že slnečné okuliare sú nielen nutný, ale aj dynamický a veselý doplnok.

Od prvých experimentov dodnes

James Ayscough začal s tónovanými šošovkami v okuliaroch experimentovať v 18. storočí. Vtedy sa nejednalo ešte o slnečné okuliare v pravom slova zmysle. Ayscough veril, že tónované sklá môžu skvalitniť život zrakovo postihnutým. Prvé skutočné okuliare (ako ochrana proti UV žiareniu) boli predané v roku 1929 Samom Fosterom (Foster Grant). Model sa stal do roka mimoriadne populárny. Americké letecké zbory poverili v roku 1930 firmu Bausch &  Lomb, aby vytvorila čo možno najsilnejšiu ochranu pre zrak pilotov. Fyzici a optici zdokonalili špeciálny tmavozelený odtieň, ktorý dokázal absorbovať svetlo v žltom pásme spektra. Polarizácia si však nechala na seba počkať až do roku 1936, kedy začal Edwin H. Land sériu pokusov s výrobou šošoviek  a svojim patentovaným Polaroid filtrom. Edwinov polarizovaný objektív bol použitý aj pri vývoji ešte dokonalejšieho štýlu slnečných okuliarov pre letectvo, do ktorého sa pustila opäť Bausch & Lomb, ktorá vytvorila báječnú značku Ray Ban. Tá sa stala známa najmä vďaka štýlu Wayfarer a Aviator. V roku 1937 sa dostal model vysokej ochrany proti slnečnému žiareniu, ktorý dosiaľ využívali len piloti, aj medzi širokú verejnosť. Je všeobecne známe, že viaceré filmové postavy sa dostali do povedomia aj cez svoje okuliare. Príkladom sú hrdinovia z filmu Matrix. Zaujímavé je ale v tomto prípade i to, že všetci protagonisti tu nosili modely so zaoblenými šošovkami, kým skutoční antagonisti (anti-hrdinovia, oponenti) nosia pravouhlé šošovky. V roku 2004 vyvinul Oakley aj slnečné okuliare s audio prehrávačom. O rok neskôr predstavila tá istá spoločnosť svoj Razrwire model s vstavaným bezdrôtovým headset mobilom.


Najdrahšie, najobľúbenejšie, najznámejšie

Vedeli ste, že najvyššia cena slnečných okuliarov sa objavila na eBay vtedy, keď sa ponúkali osobné MADISON SQ. GARDEN SUNGLASSES Elvisa Presleyho? Keď si uvedomíme nesmrteľnosť tohto muža, potom nás suma 250.000 dolárov asi príliš neprekvapí. V maloobchodnom predaji predstavuje ročný obrat z okuliarov okolo 34 000 000 000 dolárov. Toto číslo mohlo však výraznejšie narásť, pretože uvedený údaj pochádza z roku 2005. Americká internetová firma eBay predá každých 90 sekúnd jedny pánske okuliare. Najväčší úspech v histórií slnečných okuliarov dosiahol v roku 1998 najobľúbenejší model Shades Ray-Ban. Vtedy sa ho predalo až úžasných 10 miliónov kusov. Najznámejším modelom je zase Wayfarer, a to možno i preto, lebo je na trhu už od roku 1953. Preslávil mnohé celebrity, napríklad aj filmových Blues Brothers.


Slnečné okuliare chránili aj pred zlými duchmi

O slnečných okuliaroch predpokladáme, že po prvýkrát boli použité v Číne v 12. storočí. Nejaké tie primitívne pokusy však boli (podľa nálezov) už skôr. Síce nešlo o nič prevratné, no predsa dokázali aspoň máličko chrániť pred ostrým slnkom. Niektoré zdroje dokonca uvádzajú, že ich úlohou bolo ochrániť človeka pred zlými duchmi, ktorí sa mali dostať do duše človeka práve cez oči. Vieme napríklad aj to, že okuliare s tmavými sklami nosili čínski sudcovia, aby utajili výzor svojej tváre, kým vypočúvali svedkov. Odtiaľto možno pochádza aj spojenie „slepá spravodlivosť“. O cisárovi Nerovi sa zase hovorí, že svojho času sa rád pozeral do arény na súboj gladiátorov cez leštené drahokamy, aby si vychutnal lepší obraz. Kedysi si ľudia pomáhali ako vedeli, dnes sú už okuliare bežnou záležitosťou, čo podčiarkuje aj skutočnosť, že v Spojených štátoch ich každých 14 minút niekto stratí alebo prisadne. Ako je to v Európe? To presne nevieme, ale pravdepodobne to bude podobné.
Veríme, že Vás tieto informácie zaujali a na záver pridávame ešte jednu. Viete, kto vlastní najväčšiu kolekciu slnečných okuliarov? Údajne je to spevák Elton John.

Zdrojhttps://site.rockbottomgolf.com/scratch-the-cavemans-blog/2013/05/15/fun-facts-about-sunglasses/
Fotohttps://dpc1.ftcdn.net/jpg/00/32/35/84/500_F_32358414_m4suvOaSKcSQm3hffzbeSVmhgFldRCg4.jpg
Tags: