Japonské slovo manga by sme mohli preložiť ako komiks. Európania ho ale chápu v širšom ponímaní, a teda ako japonský štýl kresby, v ktorom vynikajú postavičky s veľkými očami. A toto nás bude v súvislosti s okuliarmi zaujímať.

Boli to práve Japonci, kto spustil pred pár rokmi hystériu okolo nadrozmerných okuliarov s čírymi sklami. A čo takto zabudnúť na sklá úplne? Nech sa páči, predstavujeme trend, ktorý snáď nikdy neomrzí, aj keď sa ním odvažujú inšpirovať skôr extravagantnejšie typy túžiace vytŕčať z davu.

Číre okuliare - Manga štýl


„Imidžovky“, ktoré zvýraznia osobný šarm

Novodobý boom okolo čírych okuliarov začal v roku 2010, no určite nešlo o nič prevratné. Tento typ bol totiž moderný už v 50. rokoch, kedy ho navrhol pre značku Ray Ban americký dizajnér Raymond Stegeman. Hoci malo ísť pôvodne o model pre pilotov, zamilovali si ho aj hipsteri, a teda členovia istej skupiny (subkultúry), ktorá sa oblieka a chová alternatívne. Zväčša ide o ľudí medzi dvadsiatym a tridsiatym rokom života, ktorých cieľom je robiť veci inak ako je zaužívané. Takýto jedinci boli medzi nami vždy a tiež v súčasnosti sa o nich veľa hovorí. A vďaka ním prežívajú aj číre okuliare. Okrem histerov si ich obľúbili aj tí, ktorí preferujú „geek“ a „nerd“, prípadne intelektuálny a prezentujúci výzor. Sú tiež výborným doplnkom k akémukoľvek outfitu. Dnes však nejde iba o štandardné okuliare bez skiel, pretože manga štýl ich posunul na úplne novú úroveň. 


Okuliare nemusia iba chrániť

Aj Vám sa zdá absurdné, že sme sa kedysi za okuliare hanbili? Nehovoriac iba o tých dioptrických, pretože i slnečné okuliare si prešli svojím „šok“ vývojom. Ako vidieť, teraz po okuliaroch siahame i vtedy, keď ich v skutočnosti ani nepotrebujeme. Stali sa podobným doplnkom ako náramok alebo náhrdelník. Číre okuliare vznikli v podstate ako reakcia na bezchybne koordinovaný módny štýl, do ktorého mali vniesť akési zvláštne kúzlo. Veľké rámy majú pridanú hodnotu, a teda zmenšujú tvár a omladzujú. A o to predsa ide, nie? V prípade, že Vám tento štýl prirastie k srdcu, mali by ste vedieť, že jeho súčasťou sú aj veľké riasy a komplikovaný očný make-up. Mnohí pristúpili k tomu, že úplne zabudli na sklá a nosia iba bombastické rámy. Manga a anime vdýchli okuliarom charakter individuality, čo ich drží nesmrteľne populárnymi medzi verejnosťou.


Zabudnite na sklá

Akoby toho nebolo dosť, najskôr to boli číre okuliare s pútavými rámami, potom gigantické rámy s prehľadnými sklami a nakoniec sú to iba rámy. Človek je tvor večne nespokojný, a preto stále posúva svoje hranice. Čoho sa nabaží, tak to potrebuje rozvinúť ďalej. Toto platí tiež o okuliaroch. Ak si dáte na oči tučné a obrovské rámy, budete absolútne TOP. Ide o niečo medzi Woody Allenom a karnevalmi v materských školách. Okuliare ako moderný doplnok nemajú falošné sklá, oni nemajú žiadne sklá! Tento ázijský trend dokonca spôsobil taký ošiaľ, že ľudia (najmä dámy) sa tešia, keď im lekár predpíše nosenie dioptrických okuliarov. Určite sa oplatí spomenúť aj to, že pri okuliaroch bez skiel nehrozí ich rozbitie, ba aj fotografie vyzerajú lepšie, pretože sa svetlo od skiel nijako neodráža.

Dali by ste manga štýlu šancu? Alebo je to až príliš strelené? Nuž, žijeme šialenú dobu, a preto občas nezaškodí dať zelenú nespútanosti.


Zdroje:
https://web-japan.org/trends/11_fashion/fas110623.html
https://neojaponisme.com/2011/07/19/on-fake-glasses-in-japan/
Foto:
https://www.dollarphotoclub.com/stock-photo/Stylish%20woman%20in%20the%20street%20drinking%20morning%20coffee/65856361
Tags: