Po Google Glass prichádza s upravenými okuliarmi aj BMW. Spoločnosť je presvedčená, že jej okuliare budú pre vodičov obzvlášť prínosné.

Demoverziu mohla verejnosť zazrieť prvýkrát počas Shanghai Auto Show v apríli 2015.

Viac ako inovatívne riešenia


Spoločnosť BMW predstavila svoj Mini Augmented Vision (Rozšírený obzor), súbor prototypu okuliarov, ktoré sa dajú spárovať s MINI (značka automobilu, ktorej vlastníkom je práve BMW). Cieľom je vytvorenie absolútneho komfortu, ktorý má byť dosiahnutý napríklad sledovaním viacerých smerov pri riadení bez otáčania hlavy, čo umožňuje tiež pohotovejšiu reakciu na skryté prekážky. K dispozícií je aj posielanie SMS správ a ovládanie hudby v režime hands-free. V kombinácii s fotoaparátmi v exteriére automobilu by mali byť okuliare schopné poskytnúť aj akési X-ray videnie, ktoré by umožnilo vidieť "skrz" auto na chodníku, keď sa vodič snaží povedzme paralelne zaparkovať.


Tajomstvo ukryté v rámoch


Táto high-tech vychytávka navrhnutá BMW DesignworksUSA vyzerá ako prerastený pár leteckých slnečných okuliarov a pracuje už s existujúcim systémom, ktorý je napojený v Mini. V rámoch je zabudované množstvo technológií vrátane modernej smartphone výbavy, ako je Wi-Fi, Bluetooth a GPS senzory (spolu s procesorom Qualcomm Snapdragon 805 a operačným systémom Android). Okuliare sú schopné poskytnúť tiež informácie o najbližších parkovacích garážach alebo múzeách.S rukou na volanteSpoločnosť zatiaľ predstavila a odskúšala v San Franciscu len demoverziu, kde sa funkčný prototyp stal súčasťou simulovanej jednotky v aute. Vývoj však stále pokračuje a spoločnosť BMW zatiaľ neurčila žiaden termín, kedy sa stane (a či vôbec) demoverzia reálnou súčasťou výbavy vozidla. Predpokladaná cena okuliarov je taktiež veľkou neznámou.

Zatiaľ čo sa mnohí prikláňajú k myšlienke plne autonómnych vozidiel, ktoré by jazdili takpovediac samé, BMW vynakladá množstvo energie a peňazí na vývoj technológií, ktoré by sprostredkovali bezpečnejšiu jazdu pri zachovaní ľudskej ruky na volante.

Okuliare BMW


Nutné úpravy

Spoločnosť spolupracuje na vývoji prototypu s Qualcomm, ktorého Vuforia technológie boli v minulosti použité v telefónoch či tabletoch a sú určené špeciálne pre využitie v rozšírenej realite. Okuliare čakajú na ďalšie úpravy, lebo sú naozaj dosť ťažké, procesor je uložený v strede rámu hore, dizajn pripomína časy dávno minulé a mínusom je i skutočnosť, že tvár sa pod nimi značne potí. BMW ale verí v zdarný koniec. Nechce pripustiť, že by malo ísť iba o jeden z ďalších prototypov, ktoré zapadli prachom.

Zdroje:
recode.net/2015/04/19/bmws-mini-coopers-demos-augmented-reality-glasses-for-drivers/
forbes.com/sites/aarontilley/2015/04/19/minis-augmented-reality-glasses-qualcomm/
arstechnica.com/cars/2015/04/mini-augmented-vision-is-a-cool-concept-trying-to-solve-google-glass-failings/
Foto:
recodetech.files.wordpress.com/2015/04/20150419mini-augmented-reality-glasses4.jpg?quality=80&strip=info&w=640
cdn.arstechnica.net/wp-content/uploads/2015/04/DSC_4869-980x652.jpg
Tags: